WSIS Logo
UN Logo  ITU Logo  

 

 

 


  
 
 SOMMET MONDIAL SUR LA SOCIÉTÉ DE L'INFORMATION : DEUXIÈME PHASE, 16-18 NOVEMBRE 2005, TUNIS
 
Archives des déclarations
Trouver dans cette page
 
 Liste des orateurs du débat général
 
jeudi, 17 novembre 2005

, 09:00h-13:00h GMT+1

  • 1. Maroc
    Son Excellence M. Driss Jettou
    Prime Minister
     
  • 2. Chine
    Son Excellence M. Ju Huang
    Deputy Prime Minister
     
  • 3. Koweït
    Son Excellence M. Ahmad Al-Abdullah Al-Ahmad Al-Ssabah
    Minister of Communications
     
  • 4. Bulgarie
    M. Plamen Vatchkov
    Chairman of the State agency for Information Technology and Communications
     
  • 5. Lituanie
    Son Excellence M. Antanas Zenonas Kaminskas
    Chancellor of the Government
     
  • 6. Maurice
    Son Excellence Etienne Sinatambou
    Minister of Information Technology and Telecommunications
     
  • 7. Philippines
    Son Excellence M. Virgilion L. Perna
    Chairman of the Philippine Commission on Information and Communication Technology
     
  • 8. Singapour
    Son Excellence Dr. Boon Yang Lee
    Minister for Information, Communication and the Arts Information, Communications and the Arts
     
  • 9. Emirats arabes unis
    Son Excellence M. Sultan Al Mmansouri
    Minister of Communications
     
  • 10. Estonie
    Son Excellence M. Edgar Savisaar
    Minister of Economic Affairs and Communications
     
  • 11. Jordan
    Son Excellence Mme. Nadia Al-Saeed
    Minister of Information and Communication Technology
     
  • 12. Russie
    Son Excellence M. Leonid D. Reiman
    Minister for Information Technologies and Communications
     
  • 13. Syrie
    Son Excellence Dr. Mohamed Bashir Al Mounajed
    Minister of Telecommunications and Technology
     
  • 14. Thaïlande
    Son Excellence M. Sora-at Klinpratoom
    Minister of Information and Communication
     
  • 15. Corée (Rép. de)
    Son Excellence M. Jun-Hyong Roh
    Vice Minister of Information and Communication
     
  • 16. Myanmar
    M. Nyunt Swe
    Deputy Permanent Representative
     
  • 17. Sri Lanka
    Son Excellence Sarala Fernando
    Ambassador
     
  • 18. Tanzanie
    Professeur Mark J Mwandosya
    Minister of Communications and Transport
     
  • 19. Danemark
    M. Uffe Toudal Pedersen
    Permanent Secretary, Ministry of Science, technology and Innovation
     
  • 20. Islande
    M. Gudmundur Arnason
    Permanent Secretary
     
  • 21. Oman
    Son Excellence Sheikh Al Fadel bin Mohamed Bin Ahmed Al-Harthy
    Undersecretary for Development Affairs
     
  • 22. Slovénie
    Dr. Janez Mozina
    State Secretary
     
  • 23. Trinité-et-Tobago
    Mme. Gillian MacIntyre
    Acting Permanent Secretary, Ministry of Public Administration and Information
     
  • 24. Pakistan
    Son Excellence Masood Khan
    Ambassador
     
  • 25. Belgique
    Son Excellence Francois Roux
    Ambassador
     
  • 26. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
    M. Koïchiro Matsuura
    Director General
     
  • 27. France Telecom
    M. Didier Lombard
    CEO
     
  • 28. Union internationale des télécommunications
    M. Yoshio Utsumi
    Secretary-General
     
  • 29. Centre Feminin pour la Promotion du Developpement (CEFEPROD)
    Mme. Delphine Nana Mekounter
    General Coordinator
    Au nom de Civil Society African Family
     
  • 30. NTT DoCoMo Inc.
    M. Masao Nakamura
    President and CEO
     
  • 31. International Federation of Journalists
    M. Aidan White
    Secretary General
     
  • 32. United Nations Economic Commission for Africa (UNECA)
    M. Abdoulie Janneh
    Executive Secretary
     
  • 33. Access2Democracy
    Professeur Nicholas Negroponte
    Chairman of the MIT MIT Media Lab and Founder of One Laptop per Child
    Au nom de a $100 Laptop Initiative
     

, 14:00h-16:45h GMT+1

  • 1. Arménie
    Son Excellence M. Andranik Margaryan
    Prime Minister
     
  • 2. Pays-Bas
    Son Excellence M. Laurens-Jan Brinkhorst
    Vice Prime Minister
     
  • 3. Liechtenstein
    Dr. Martin Meyer
    Minister of Transport and Telecommunications
     
  • 4. Indonésie
    Son Excellence Dr. Sofyan A. Djalil
    Minister for Communication and Information Technology
     
  • 5. Chili
    Son Excellence M. Carlos Alvarez
    Minister of Economy
     
  • 6. Ethiopie
    Son Excellence M. Tefera Waluwa
    Minister of Capacity Building
     
  • 7. Moldova
    Son Excellence M. Vladimir Molojen
    Minister of Information Development
     
  • 8. Rép. tchèque
    Son Excellence Mme. Dana Berova
    Minister of Informatics
     
  • 9. Viet Nam
    Son Excellence M. Do Trung Ta
    Minister
     
  • 10. Japon
    Son Excellence M. Heizo Takenaka
    Minister of Internal Affairs and Communicaions
     
  • 11. Portugal
    Son Excellence Professeur José Mariano Gago
    Minister of Sciences, Technologies, and Higher Education
     
  • 12. Slovaquie
    Son Excellence M. Pavol Prokopovic
    Minister of Transport, Posts and Telecommunications
     
  • 13. Rép. dém. du Congo
    Son Excellence Gertrude Kitembo
    Minitster of Posts, Telephones and Telecommunications
     
  • 14. Turquie
    Son Excellence M. Binali Yildirim
    Minister of Transport
     
  • 15. Norvège
    M. Raymond Johansen
    State Secretary for Foreign Affairs
     
  • 16. Pologne
    Son Excellence Janusz Stanczyk
    Undersecretary of State Ministry of Foreign Affairs
     
  • 17. Kazakhstan
    M. Kairat Abusseitov
    Permanent Representative
     
  • 18. Uruguay
    M. Ricardo Gonzalez Arenas
    Ambassador
     
  • 19. Suède
    Son Excellence Astrid Dufborg
    Ambassador
     
  • 20. Digital Solidarity Fund
    M. Guy-Olivier Segond
    President
     
  • 21. SK Telecom
    M. Jung Nam Cho
    Vice Chairman and CEO
     
  • 22. World Federation of United Nations Association (WFUNA)
    Mme. Bruna Molina Faidutti
    Deputy Secretary General
    Au nom de Civil Society Human Rights Caucus
     
  • 23. OneWorld International
    Mme. Latha Gauri
    Community Reporter, Member of Self Help Group, Society for Elimination of Rural Poverty
    Au nom de Civil Society Grassroots Caucus
     

, 16:45h-17:00h GMT+1

  • 1. World Electronic Media forum II
    M. Jean Reveillon
    President of the WEMF Association
     
  • 2. Measuring the Information Society
    M. José Luis Machinea
    Executive Secretary of UNECLAC
     

, 17:00h-20:00h GMT+1

  • 1. Suisse
    Son Excellence M. Moritz Leuenberger
    Vice President
     
  • 2. Jamaïque
    Son Excellence l'Honorable Burchell Whiteman
    Minister of Information
     
  • 3. Colombie
    Son Excellence Dr. Martha Pinto De Hart
    Minister of Communications
     
  • 4. Egypte
    Son Excellence Dr. Tarek Kamel
    Minister of Communication and Information Technology
     
  • 5. France
    Son Excellence M. Thierry Breton
    Minister of economy, finances and industry
     
  • 6. Guatemala
    Engineer Oscar Chinchilla Guzman
    Superintendente de Telecommunicationes
     
  • 7. Autriche
    Son Excellence M. Franz Morak
    State Secretary at the Federal Chancellery
     
  • 8. Roumanie
    Son Excellence M. Zsolt Nagy
    Minister of Communications and Information Technology
     
  • 9. Bhoutan
    Son Excellence Lyonpo Leki Dorji
    Minister for Information and Communication
     
  • 10. L'ex-Rép. yougoslave de Macédoine
    Son Excellence M. Dzemali Mehazi
    Minister of Transport
     
  • 11. Dominicaine (Rép.)
    Son Excellence Dr. Margarita Cedeno De Fernandez
    First Lady and Minister
     
  • 12. Géorgie
    Son Excellence M. Alexander Lomaia
    Minister of Education and Science
     
  • 13. Honduras
    M. Jesus A. Meja
    Comissionor of National Commission of Telecommunications
     
  • 14. El Salvador
    M. Eduardo Calix
    Vice Minister of Foreign Affairs, Presidential Commissioner for Puebla Panama
     
  • 15. Argentine
    M. Tulio Del Bono
    Secretary of Science and Technology
     
  • 16. Australie
    Mme. Fay Holthuyzen
    Deputy Secretary of Communications, Department of Communications, Information Technology and the Arts
     
  • 17. Nicaragua
    Son Excellence M. William Jacoby Salazar
    Executive Secretary of the Council of Science and Technolgy
     
  • 18. Nouvelle-Zélande
    M. Winston Roberts
    Information Strategist, National Library
     
  • 19. Canada
    Honourable Mac Harb
    Member of the Senate
     
  • 20. Marshall (Iles)
    M. Jorelik Tibnon
    Secretary of the Ministry of Transportation
     
  • 21. Malte
    Son Excellence Tanya Vella
    Ambassador
     
  • 22. Development Alternatives with Women for a New Era (DAWN)
    Mme. Magaly Pazello
    Focal Point for WSIS
    Au nom de Civil Society Gender Caucus
     
  • 23. International Chamber of Commerce (ICC)
    M. Guy Sebban
    Secretary General
     
  • 24. United Nations Fund for International Partnership (UNFIP)
    M. Amir Dossal
    Executive Director
     
  • 25. Iranian Civil Society Organizations Training and Research Center
    Mme. Sussan Tahmasebi
    Founding Member
    Au nom de Civil Society Middle East and West Asia Family
     
  • 26. World Intellectual Property Organization (WIPO)
    M. Philippe Petit
    Deputy Director General
     

 

Début de page - Droits d'auteur © UIT 2014 Tous droits réservés - Logo du SMSI
Confidentialité des informations
Mis à jour le Date de création : 2014-08-02