WSIS Logo
UN Logo  ITU Logo  

 

 

 


  
 
 CUMBRE MUNDIAL SOBRE LA SOCIEDAD DE LA INFORMACIÓN : SEGUNDA FASE, 16-18 DE NOVIEMBRE DE 2005, TÚNEZ
 
Archivo de las declaraciones
Encontrar en esta página
 
 Lista de Oradores del Debate General
 
jueves, 17 noviembre 2005

, 09:00h-13:00h GMT+1

  • 1. Marruecos
    Su Excelencia Sr. Driss Jettou
    Prime Minister
     
  • 2. China
    Su Excelencia Sr. Ju Huang
    Deputy Prime Minister
     
  • 3. Kuwait
    Su Excelencia Sr. Ahmad Al-Abdullah Al-Ahmad Al-Ssabah
    Minister of Communications
     
  • 4. Bulgaria
    Sr. Plamen Vatchkov
    Chairman of the State agency for Information Technology and Communications
     
  • 5. Lituania
    Su Excelencia Sr. Antanas Zenonas Kaminskas
    Chancellor of the Government
     
  • 6. Mauricio
    Su Excelencia Etienne Sinatambou
    Minister of Information Technology and Telecommunications
     
  • 7. Filipinas
    Su Excelencia Sr. Virgilion L. Perna
    Chairman of the Philippine Commission on Information and Communication Technology
     
  • 8. Singapur
    Su Excelencia Dr. Boon Yang Lee
    Minister for Information, Communication and the Arts Information, Communications and the Arts
     
  • 9. Emiratos Arabes Unidos
    Su Excelencia Sr. Sultan Al Mmansouri
    Minister of Communications
     
  • 10. Estonia
    Su Excelencia Sr. Edgar Savisaar
    Minister of Economic Affairs and Communications
     
  • 11. Jordan
    Su Excelencia Sra. Nadia Al-Saeed
    Minister of Information and Communication Technology
     
  • 12. Rusia
    Su Excelencia Sr. Leonid D. Reiman
    Minister for Information Technologies and Communications
     
  • 13. Siria
    Su Excelencia Dr. Mohamed Bashir Al Mounajed
    Minister of Telecommunications and Technology
     
  • 14. Tailandia
    Su Excelencia Sr. Sora-at Klinpratoom
    Minister of Information and Communication
     
  • 15. Corea (Rep. de)
    Su Excelencia Sr. Jun-Hyong Roh
    Vice Minister of Information and Communication
     
  • 16. Myanmar
    Sr. Nyunt Swe
    Deputy Permanent Representative
     
  • 17. Sri Lanka
    Su Excelencia Sarala Fernando
    Ambassador
     
  • 18. Tanzanía
    Profesor Mark J Mwandosya
    Minister of Communications and Transport
     
  • 19. Dinamarca
    Sr. Uffe Toudal Pedersen
    Permanent Secretary, Ministry of Science, technology and Innovation
     
  • 20. Islandia
    Sr. Gudmundur Arnason
    Permanent Secretary
     
  • 21. Omán
    Su Excelencia Sheikh Al Fadel bin Mohamed Bin Ahmed Al-Harthy
    Undersecretary for Development Affairs
     
  • 22. Eslovenia
    Dra. Janez Mozina
    State Secretary
     
  • 23. Trinidad y Tabago
    Sra. Gillian MacIntyre
    Acting Permanent Secretary, Ministry of Public Administration and Information
     
  • 24. Pakistán
    Su Excelencia Masood Khan
    Ambassador
     
  • 25. Bélgica
    Su Excelencia Francois Roux
    Ambassador
     
  • 26. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
    Sr. Koïchiro Matsuura
    Director General
     
  • 27. France Telecom
    Sr. Didier Lombard
    CEO
     
  • 28. Unión Internacional de Telecomunicaciones
    Sr. Yoshio Utsumi
    Secretary-General
     
  • 29. Centre Feminin pour la Promotion du Developpement (CEFEPROD)
    Sra. Delphine Nana Mekounter
    General Coordinator
    En nombre de Civil Society African Family
     
  • 30. NTT DoCoMo Inc.
    Sr. Masao Nakamura
    President and CEO
     
  • 31. International Federation of Journalists
    Sr. Aidan White
    Secretary General
     
  • 32. United Nations Economic Commission for Africa (UNECA)
    Sr. Abdoulie Janneh
    Executive Secretary
     
  • 33. Access2Democracy
    Profesor Nicholas Negroponte
    Chairman of the MIT MIT Media Lab and Founder of One Laptop per Child
    En nombre de a $100 Laptop Initiative
     

, 14:00h-16:45h GMT+1

  • 1. Armenia
    Su Excelencia Sr. Andranik Margaryan
    Prime Minister
     
  • 2. Países Bajos
    Su Excelencia Sr. Laurens-Jan Brinkhorst
    Vice Prime Minister
     
  • 3. Liechtenstein
    Dra. Martin Meyer
    Minister of Transport and Telecommunications
     
  • 4. Indonesia
    Su Excelencia Dr. Sofyan A. Djalil
    Minister for Communication and Information Technology
     
  • 5. Chile
    Su Excelencia Sr. Carlos Alvarez
    Minister of Economy
     
  • 6. Etiopía
    Su Excelencia Sr. Tefera Waluwa
    Minister of Capacity Building
     
  • 7. Moldova
    Su Excelencia Sr. Vladimir Molojen
    Minister of Information Development
     
  • 8. Rep. Checa
    Su Excelencia Sra. Dana Berova
    Minister of Informatics
     
  • 9. Viet Nam
    Su Excelencia Sr. Do Trung Ta
    Minister
     
  • 10. Japón
    Su Excelencia Sr. Heizo Takenaka
    Minister of Internal Affairs and Communicaions
     
  • 11. Portugal
    Su Excelencia Profesor José Mariano Gago
    Minister of Sciences, Technologies, and Higher Education
     
  • 12. Eslovaquia
    Su Excelencia Sr. Pavol Prokopovic
    Minister of Transport, Posts and Telecommunications
     
  • 13. Rep. Dem. del Congo
    Su Excelencia Gertrude Kitembo
    Minitster of Posts, Telephones and Telecommunications
     
  • 14. Turquía
    Su Excelencia Sr. Binali Yildirim
    Minister of Transport
     
  • 15. Noruega
    Sr. Raymond Johansen
    State Secretary for Foreign Affairs
     
  • 16. Polonia
    Su Excelencia Janusz Stanczyk
    Undersecretary of State Ministry of Foreign Affairs
     
  • 17. Kazajstán
    Sr. Kairat Abusseitov
    Permanent Representative
     
  • 18. Uruguay
    Sr. Ricardo Gonzalez Arenas
    Ambassador
     
  • 19. Suecia
    Su Excelencia Astrid Dufborg
    Ambassador
     
  • 20. Digital Solidarity Fund
    Sr. Guy-Olivier Segond
    President
     
  • 21. SK Telecom
    Sr. Jung Nam Cho
    Vice Chairman and CEO
     
  • 22. World Federation of United Nations Association (WFUNA)
    Sra. Bruna Molina Faidutti
    Deputy Secretary General
    En nombre de Civil Society Human Rights Caucus
     
  • 23. OneWorld International
    Sra. Latha Gauri
    Community Reporter, Member of Self Help Group, Society for Elimination of Rural Poverty
    En nombre de Civil Society Grassroots Caucus
     

, 16:45h-17:00h GMT+1

  • 1. World Electronic Media forum II
    Sr. Jean Reveillon
    President of the WEMF Association
     
  • 2. Measuring the Information Society
    Sr. José Luis Machinea
    Executive Secretary of UNECLAC
     

, 17:00h-20:00h GMT+1

  • 1. Suiza
    Su Excelencia Sr. Moritz Leuenberger
    Vice President
     
  • 2. Jamaica
    Su Excelencia El Honorable Burchell Whiteman
    Minister of Information
     
  • 3. Colombia
    Su Excelencia Dra. Martha Pinto De Hart
    Minister of Communications
     
  • 4. Egipto
    Su Excelencia Dr. Tarek Kamel
    Minister of Communication and Information Technology
     
  • 5. Francia
    Su Excelencia Sr. Thierry Breton
    Minister of economy, finances and industry
     
  • 6. Guatemala
    Engineer Oscar Chinchilla Guzman
    Superintendente de Telecommunicationes
     
  • 7. Austria
    Su Excelencia Sr. Franz Morak
    State Secretary at the Federal Chancellery
     
  • 8. Rumania
    Su Excelencia Sr. Zsolt Nagy
    Minister of Communications and Information Technology
     
  • 9. Bhután
    Su Excelencia Lyonpo Leki Dorji
    Minister for Information and Communication
     
  • 10. La ex Rep. Yugoslava de Macedonia
    Su Excelencia Sr. Dzemali Mehazi
    Minister of Transport
     
  • 11. Dominicana (Rep.)
    Su Excelencia Dra. Margarita Cedeno De Fernandez
    First Lady and Minister
     
  • 12. Georgia
    Su Excelencia Sr. Alexander Lomaia
    Minister of Education and Science
     
  • 13. Honduras
    Sr. Jesus A. Meja
    Comissionor of National Commission of Telecommunications
     
  • 14. El Salvador
    Sr. Eduardo Calix
    Vice Minister of Foreign Affairs, Presidential Commissioner for Puebla Panama
     
  • 15. Argentina
    Sr. Tulio Del Bono
    Secretary of Science and Technology
     
  • 16. Australia
    Sra. Fay Holthuyzen
    Deputy Secretary of Communications, Department of Communications, Information Technology and the Arts
     
  • 17. Nicaragua
    Su Excelencia Sr. William Jacoby Salazar
    Executive Secretary of the Council of Science and Technolgy
     
  • 18. Nueva Zelandia
    Sr. Winston Roberts
    Information Strategist, National Library
     
  • 19. Canadá
    Honourable Mac Harb
    Member of the Senate
     
  • 20. Marshall (Islas)
    Sr. Jorelik Tibnon
    Secretary of the Ministry of Transportation
     
  • 21. Malta
    Su Excelencia Tanya Vella
    Ambassador
     
  • 22. Development Alternatives with Women for a New Era (DAWN)
    Sra. Magaly Pazello
    Focal Point for WSIS
    En nombre de Civil Society Gender Caucus
     
  • 23. International Chamber of Commerce (ICC)
    Sr. Guy Sebban
    Secretary General
     
  • 24. United Nations Fund for International Partnership (UNFIP)
    Sr. Amir Dossal
    Executive Director
     
  • 25. Iranian Civil Society Organizations Training and Research Center
    Sra. Sussan Tahmasebi
    Founding Member
    En nombre de Civil Society Middle East and West Asia Family
     
  • 26. World Intellectual Property Organization (WIPO)
    Sr. Philippe Petit
    Deputy Director General
     

 

Comienzo de la página - Copyright © WSIS 2014 Reservados todos los derechos - Logotipo de la Cumbre
Notificación de Privacidad
Actualizado el Fecha de creación : 2014-09-02