Logo CMSI Cumbre Mundial sobre la Sociedad de la Información
Naciones Unidas (ONU)  la Unión Internacional de Telecomunicaciones  

 

 

 


  
 CUMBRE MUNDIAL SOBRE LA SOCIEDAD DE LA INFORMACIÓN : FASE DE GINEBRA, 10-12 DICIEMBRE 2003
 

Archivo de discursos y difusión de los eventos (audio y vídeo)

 

 Lista de Oradores en el Debate General
 

miércoles, 10 diciembre 2003

Ceremonia de Apertura , 14:00h-15:00h GMT+1

  • 1. Suiza
    Su Excelencia Sr. Pascal Couchepin
    President of the Swiss Confederation
     
  • 2. Naciones Unidas
    Su Excelencia Sr. Kofi Annan
    Secretary-General
     
  • 3. Túnez
    Su Excelencia Sr. Zine El Abidine Ben Ali
    President of the Republic of Tunisia
     
  • 4. Unión Internacional de Telecomunicaciones (UIT)
    Su Excelencia Sr. Yoshio Utsumi
    Secretary-General
     
  • 5. World Blind Union
    Sra. Kicki Nordström
    President
     
  • 6. Thuraya Satellite Telecommunications Company
    Sr. Mohammad Omran
    Chairman of the Board
     
  • 7. Comité Preparatorio para la CMSI
    Su Excelencia Sr. Adama Samassekou
    President
     

Debate General: Sesión Plenaria 1 , 15:00h-21:00h GMT+1

  • 1. Finlandia
    Su Excelencia Sra. Tarja Halonen
    President of the Republic of Finland
     
  • 2. Azerbaiyán
    Su Excelencia Sr. Ilham Aliyev
    President of the Republic of Azerbaijan
     
  • 3. Mozambique
    Su Excelencia Sr. Joaquim Alberto Chissano
    President of the Republic of Mozambique
     
  • 4. Pakistán
    Su Excelencia Sr. Zafarullah Khan Jamali
    Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan
     
  • 5. Francia
    Su Excelencia Sr. Jean-Pierre Raffarin
    Prime Minister of the French Republic
     
  • 6. Egipto
    Su Excelencia Sr. Mohamed Hosny Mubarak
    President of the Arab Republic of Egypt
     
  • 7. Cabo Verde
    Su Excelencia Sr. Pedro Verona Rodrigues Pires
    President of the Republic of Cape Verde
     
  • 8. Rwanda
    Su Excelencia Sr. Paul Kagame
    President of the Republic of Rwanda
     
  • 9. Irán (República Islámica del)
    Su Excelencia Sr. Mohammad Khatami
    President of the Islamic Republic of Iran
     
  • 10. Malí
    Su Excelencia Sr. Amadou Toumani Toure
    President of the Republic of Mali
     
  • 11. Lesotho
    Su Majestad King Letsie III
    King of the Kingdom of Lesotho
     
  • 12. Letonia
    Su Excelencia Sra. Vaira Vike-Freiberga
    President of the Republic of Latvia
     
  • 13. Gabón
    Su Excelencia Sr. El Hadj Omar Bongo Ondimba
    President of the Gabonese Republic
     
  • 14. Kirguistán
    Su Excelencia Sr. Askar Akaev
    President of Kyrgyz Republic
     
  • 15. Botswana
    Su Excelencia Sr. Festus Gontebanye Mogae
    President of the Republic of Botswana
     
  • 16. Zimbabwe
    Su Excelencia Dr. Robert Gabriel Mugabe
    President of the Republic of Zimbabwe
     
  • 17. Liechtenstein
    Su Excelencia Sr. Otmar Hasler
    Head of Government of the Principality of Liechtenstein
     
  • 18. Líbano
    Su Excelencia Sr. Emile Lahoud
    President of the Lebanese Republic
     
  • 19. Nigeria
    Su Excelencia Jefe Olusegun Obasanjo GCFR
    President of the Federal Republic of Nigeria
     
  • 20. Croacia
    Su Excelencia Sr. Stjepan Mesic
    President of the Republic of Croatia
     
  • 21. Kenya
    Su Excelencia El Honorable Moody Awori
    Vice-President and Minister for Home Affairs of the Republic of Kenya
     
  • 22. República Checa
    Su Excelencia Sr. Petr Mares
    Deputy Prime Minister of Office of the Government of the Czech Republic
     
  • 23. Kuwait
    Su Excelencia Sheikh Ahmed Abdullah Al-Ahmed Al-Sabah
    Minister of Communications, Minister of Planning and State Minister of Administrative Development Affairs of the State of Kuwait
     
  • 24. Rusia
    Su Excelencia Sr. Leonid Reiman
    Minister for Communications and Informatization of the Russian Federation
     
  • 25. Mauricio
    Su Excelencia El Honorable Deechand Jeeha
    Minister of Information Technology and Telecommunications of the Republic of Mauritius
     
  • 26. Arabia Saudita
    Su Alteza Real Prince Saud Al-Faisal
    Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia
     
  • 27. Eslovaquia
    Su Excelencia Sr. Pavol Prokopovic
    Minister of Transport, Posts and Telecommunications of the Slovak Republic
     
  • 28. China
    Su Excelencia Sr. Xudong Wang
    Minister of Information Industry of the People’s Republic of China
     
  • 29. Italia
    Su Excelencia Dr. Lucio Stanca
    Minister of Innovation and Technology of the Italian Republic
     
  • 30. Comunidad Europea
    Su Excelencia Sr. Erkki Liikanen
    Commissioner of the European Community
     
  • 31. Noruega
    Su Excelencia Sra. Torild Skogsholm
    Minister of Transport and Communications of the Kingdom of Norway
     
  • 32. Islandia
    Su Excelencia Sr. Tómas Ingi Olrich
    Minister of Education, Science and Culture of the Republic of Iceland
     
  • 33. Grecia
    Su Excelencia Sr. George Papandreou
    Minister of Foreign Affairs of Greece
     
  • 34. República Dominicana
    Su Excelencia Sr. Orlando Jorge Mera
    Minister, President of the Dominican Institute of Telecommunications of the Dominican Republic
     
  • 35. Siria
    Su Excelencia Sr. Bachir Al-Mounajed
    Minister of Communications and Technology of the Syrian Arab Republic
     
  • 36. Ucrania
    Su Excelencia Sr. Oleh Yatsenko
    Minister for Communications and Informatisation of Ukraine
     
  • 37. Viet Nam
    Su Excelencia Dr. Do Trung Ta
    Minister of Post and Telematics of the Socialist Republic of Viet Nam
     
  • 38. Qatar
    Su Excelencia Sheikh Abdulla Bin Mohammed Bin Saoud Al-Thani
    Minister, Chief of the Diwan Amiri and Chairman of Qatar Telecommunication Company of the State of Qatar
     
  • 39. Bosnia y Herzegovina
    Su Excelencia Sr. Branko Dokic
    Minister of Communications and Transport of Bosnia and Herzegovina
     
  • 40. España
    Su Excelencia Sr. Juan Costa Climent
    Minister of Science and Technology of the Kingdom of Spain
     
  • 41. Marruecos
    Su Excelencia Sr. Nabil Ben Abdallah
    Minister of Communications, Spokesman of Government of the Kingdom of Morocco
     
  • 42. Brasil
    Su Excelencia Ambassador Samuel Pinheiro Guimarães Neto
    Acting Minister of External Relations of the Federative Republic of Brazil
     
  • 43. Ecuador
    Su Excelencia Ambassador Hernán Escudero
    Head of the Delegation of the Republic of Ecuador
     
  • 44. United Nations ICT Task Force
    Sr. José Maria Figueres-Olsen
    Chairman
     
  • 45. African Women's Development and Communication Network (FEMNET)
    Sra. Lynne Muthoni Wanyeki
    Executive Director
     
  • 46. United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)
    Sra. Ms Brigita Schmögnerová
    Executive Secretary
     
  • 47. Molecular Diversity Preservation International
    Sr. Shu-Khun Lin
    Founder
     
  • 48. Vodafone
    Sr. Vittorio Colao
    CEO SEMEA Region, member of the Board of Directors
     
  • 49. United Nations Economic Commission for Africa (UNECA)
    Sr. K.Y. Amoako
    Executive Secretary
     
  • 50. Paradigm Initiative Nigeria
    Sra. Titilayo Akinsanmi
    Co-founder
     
  • 51. Microsoft Corporation
    Sr. Jean-Philippe Courtois
    CEO EMEA - Senior Vice President
     
  • 52. World Bank
    Sr. Eduardo Doryan
    Special Representative
     
  • 53. Africa Online
    Sr. Ayisi Makatiani
    Founder
     
  • 54. United Nations Volunteers (UNV)
    Sr. Ad de Raad
    Executive Coordinator a.i.
     

jueves, 11 diciembre 2003

Debate General: Sesión Plenaria 2 , 09:00h-13:00h GMT+1

  • 1. Rumania
    Su Excelencia Sr. Ion Iliescu
    President of Romania
     
  • 2. Senegal
    Su Excelencia Sr. Abdoulaye Wade
    President of the Republic of Senegal
     
  • 3. Ghana
    Su Excelencia Sr. John A. Kufuor
    President of the Republic of Ghana
     
  • 4. Comoras
    Su Excelencia Coronel Azali Assoumani
    President of the Union of Comoros
     
  • 5. Armenia
    Su Excelencia Sr. Robert Kocharyan
    President of the Republic of Armenia
     
  • 6. Belarús
    Su Excelencia Sr. Alyaksandr Lukashenka
    President of the Republic of Belarus
     
  • 7. Andorra
    Su Excelencia Sr. Marc Forné
    Head of Government of the Principality of Andorra
     
  • 8. Estonia
    Su Excelencia Sr. Arnold Rüütel
    President of the Republic of Estonia
     
  • 9. Bangladesh
    Su Excelencia Begum Khaleda Zia
    Prime Minister of the People’s Republic of Bangladesh
     
  • 10. República Popular Democrática de Corea
    Su Excelencia Sr. Kim Yong Dae
    Vice President of the Presidium of the Supreme People’s Assembly of the Democratic People’s Republic of Korea
     
  • 11. Cuba
    Su Excelencia Sr. Ricardo Alarcón de Quesada
    President of the National Assembly of People’s Power of the Republic of Cuba
     
  • 12. Gambia
    Su Excelencia Sra. Isatou Njie-Saidy
    Vice-President of the Republic of the Gambia
     
  • 13. Países Bajos
    Su Excelencia Sr. Laurens Jan Brinkhorst
    Minister of Economic Affairs of the Kingdom of the Netherlands
     
  • 14. Etiopía
    Su Excelencia Sr. Philippos W. Mariam
    Minister of Infrastructure of the Federal Democratic Republic of Ethiopia
     
  • 15. Dinamarca
    Su Excelencia Sra. Ulla Tørnæs
    Minister of Education of the Kingdom of Denmark
     
  • 16. Hungría
    Su Excelencia Sr. Kálmán Kovács
    Minister of Informatics and Communications of the Republic of Hungary
     
  • 17. Irlanda
    Su Excelencia Sr. Bertie Ahern, T. D.
    Prime Minister of Ireland
     
  • 18. Alemania
    Su Excelencia Sr. Rezzo Schlauch
    Secretary of State, Federal Ministry for Economics and Labour of the Federal Republic of Germany
     
  • 19. Omán
    Su Excelencia Sr. Maqbool Ali Sultan
    Minister of Commerce and Industry of the Sultanate of Oman
     
  • 20. Malawi
    Su Excelencia El Honorable Bernard Chisale, M. P.
    Minister of Information of the Republic of Malawi
     
  • 21. Suecia
    Su Excelencia Sra. Carin Jämtin
    Minister for Development Cooperation of the Kingdom of Sweden
     
  • 22. El Salvador
    Su Excelencia Sr. Eduardo Cálix
    Vice-Minister of Foreign Affairs of the Republic of El Salvador
     
  • 23. Bahrein
    Su Excelencia Sr. Saeed Mohamed Al-Faihani
    Head of the Delegation of the Kingdom of Bahrain
     
  • 24. Australia
    Su Excelencia Sr. John Rimmer
    Head of the Delegation of Australia
     
  • 25. Myanmar
    Su Excelencia U Mya Than
    Head of the Delegation of the Union of Myanmar
     
  • 26. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
    Sr. Koïchiro Matsuura
    Director-General
     
  • 27. Union Network International
    Sr. Philip Jennings
    General Secretary
     
  • 28. United Nations Development Programme (UNDP)
    Sr. Mark Malloch Brown
    Administrator
     
  • 29. Fransabank Group
    Sr.  Adnan Kassar
    Chairman and CEO
     
  • 30. World Federation of United Cities (FMCU)
    Sra. Mercedes Bresso
    President
     
  • 31. Siemens Information and Communication Networks
    Sr. Thomas Ganswindt
    Group President
     
  • 32. Unión Internacional de Telecomunicaciones (UIT)
    Sr. Roberto Blois
    Deputy Secretary-General
     
  • 33. Internet Corporation For Assigned Names and Numbers (ICANN)
    Sr. Paul Twomey
    CEO
     
  • 34. United Nations Institute for Training and Research (UNITAR)
    Sr. Marcel A. Boisard
    Executive Director
     

Debate General: Sesión Plenaria 3 , 14:00h-21:00h GMT+1

  • 1. Uganda
    Su Excelencia El Honorable Prof. Apollo Nsibambi
    Prime Minister of the Republic of Uganda
     
  • 2. Tonga
    Su Alteza Real Prince Ulukalala Lavaka Ata
    Prime Minister of the Kingdom of Tonga
     
  • 3. La ex República Yugoslava de Macedonia
    Su Excelencia Sr. Boris Trajkovski
    President of the Republic of the former Yugoslav Republic of Macedonia
     
  • 4. Nicaragua
    Su Excelencia Dr. José Rizo Castellón
    Vice-President of the Republic of Nicaragua
     
  • 5. Panamá
    Su Excelencia Sr. Kayser Bazán
    Vice-President of the Republic of Panama
     
  • 6. Serbia and Montenegro
    Su Excelencia Dr. Dragoljub Micunovic
    President of the Assembly of Serbia and Montenegro
     
  • 7. Uzbekistán
    Su Excelencia Sr. Aripov Abdulla
    Deputy Prime Minister, General Director of Communication and Information Agency of the Republic of Uzbekistan
     
  • 8. Mauritania
    Su Excelencia Sra. Fatimetou Mint M. Saleck
    Secretary of New Technology of the Islamic Republic of Mauritania
     
  • 9. Japón
    Su Excelencia Sr. Taro Aso
    Minister of Public Management, Home Affairs, Posts and Telecommunications of Japan
     
  • 10. Polonia
    Su Excelencia Profesor Michal Kleiber
    Minister of Scientific Research and Information of the Republic of Poland
     
  • 11. Estados Unidos de América
    Su Excelencia Dr. John Marburger
    Science Advisor to the President of the United States of America
     
  • 12. Turquía
    Su Excelencia Sr.  Binali Yildirim
    Minister of Transport and Communications of Turkey
     
  • 13. Honduras
    Su Excelencia Dr. Roberto Emilio Argueta Reina
    Telecommunication Commissioner of the Republic of Honduras
     
  • 14. Sudáfrica
    Su Excelencia Sra. Ivy Matsepe-Casaburri
    Minister for Communications of the Republic of South Africa
     
  • 15. Eslovenia
    Su Excelencia Dr. Pavel Gantar
    Minister of Information Society of the Republic of Slovenia
     
  • 16. Bélgica
    Su Excelencia Sra. Joséphine Rebecca Moerman
    Minister for Economy, Energy, Foreign Trade and Science policy of the Kingdom of Belgium
     
  • 17. Guatemala
    Su Excelencia Sra. Flora de Ramos
    Minister of Communications, Infrastructure and Housing of the Republic of Guatemala
     
  • 18. Chile
    Su Excelencia Sr. Alvaro Díaz
    Minister of Economy of the Republic of Chile
     
  • 19. Luxemburgo
    Su Excelencia Sr. François Biltgen
    Minister of Labor and Employment of the Grand Duchy of Luxembourg
     
  • 20. Nepal
    Su Excelencia El Honorable Kamal Thapa
    Minister for Information and Communication, Local Development and Health of the Kingdom of Nepal
     
  • 21. La Santa Sede
    Su Excelencia Arzobispo John Foley
    President of the Pontifical Council for Social Communications of the Holy See
     
  • 22. Argentina
    Su Excelencia Sr. Daniel Filmus
    Minister of Education, Science and Technology of the Argentine Republic
     
  • 23. Jordania
    Su Excelencia Dr. Fawaz Zu’bi
    Minister of Communication and Information Technology, and Administrative Development of the Hashemite Kingdom of Jordan
     
  • 24. Zambia
    Su Excelencia El Honorable Bates Namuyamba, MP
    Minister of Communication and Transport of the Republic of Zambia
     
  • 25. República Democrática Popular Lao
    Su Excelencia Dr. Bountiem Phissamay
    Minister to the Prime Minister’s Office and President of Science, Technology and the Environment of the Lao People’s Democratic Republic
     
  • 26. Emiratos Arabes Unidos
    Su Excelencia Sr. Ahmed Humaid Al Tayer
    Minister of Communications of the United Arab Emirates
     
  • 27. Austria
    Su Excelencia Sr. Franz Morak
    Secretary of State of the Republic of Austria
     
  • 28. Suiza
    Su Excelencia Sr. Moritz Leuenberger
    Federal Councillor and Head of the Federal Department of Environment, Transport, Energy and Communications of the Swiss Confederation
     
  • 29. Swazilandia
    Su Alteza Real The Honourable Prince David Dlamini
    Acting Minister of Foreign Affairs and Trade of the Kingdom of Swaziland
     
  • 30. India
    Su Excelencia Sr. Arun Shourie
    Minister for Communications and Information Technology of the Republic of India
     
  • 31. Argelia
    Su Excelencia Sr. Amar Tou
    Minister of Posts and Information and Communication Technologies of the People’s Democratic Republic of Algeria
     
  • 32. Portugal
    Su Excelencia Sr. José Luís Arnault
    Minister to the Prime Minister of the Portuguese Republic
     
  • 33. Afganistán
    Su Excelencia Sr. Mohammad Masoom Stanekzai
    Minister of Communications of Afghanistan
     
  • 34. Sierra Leona
    Su Excelencia Sr. Septimus Kaikai
    Minister of Information and Broadcasting of the Republic of Sierra Leone
     
  • 35. Samoa
    Su Excelencia Sr. Palusalue Faapo II
    Minister of Communications and Information Technology of the Independent State of Samoa
     
  • 36. Libia
    Su Excelencia Sr. Ben Lashhar Ali
    Minister of Information and Communication of the Socialist People’s Libyan Arab Jamahiriya
     
  • 37. Lituania
    Su Excelencia Sr. Virgilijus Vladislovas Bulovas
    Minister of Interior of the Republic of Lithuania
     
  • 38. República Democrática del Congo
    Su Excelencia Sr. Vital Kamerhe
    Minister of Press and Information of the Democratic Republic of the Congo
     
  • 39. Filipinas
    Su Excelencia Sr. Virgilio L. Peña
    Undersecretary for Information and Communications Technology of the Republic of the Philippines
     
  • 40. Uruguay
    Su Excelencia Dr. Daniel Bervejillo
    Vice-Minister of Education and Culture of the Eastern Republic of Uruguay
     
  • 41. Kazajstán
    Su Excelencia Sr. Alexei Volkov
    Vice-Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan
     
  • 42. Niue
    Su Excelencia Sr. John Tiakia
    Associate Minister for Post and Telecommunications of Niue
     
  • 43. Bhután
    Su Excelencia Sr. Tashi Phuntsog
    Head of the Delegation of the Kingdom of Bhutan
     
  • 44. Sri Lanka
    Su Excelencia Sr. Tilak Ranaviraja
    Head of the Delegation of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
     
  • 45. Chipre
    Su Excelencia Sr. Panicos Pouros
    Head of the Delegation of the Republic of Cyprus
     
  • 46. Palestina
    Su Excelencia Sr. Azzam Alahmad
    Observer of Palestine
     
  • 47. International Labour Organizations (ILO)
    Sr. Juan Somavía
    Director-General
     
  • 48. World Association of Newspapers
    Sr. Timothy Balding
    Director General
     
  • 49. STMicroelectronics
    Sr. Pasquale Pistrio
    President and CEO
     
  • 50. Universal Postal Union (UPU)
    Sr. Thomas Leavey
    Director-General
     
  • 51. International Council for Science (ICSU)
    Sra. Jane Lubichenco
    President
     
  • 52. NHK (Japan Broadcasting Corporation)
    Sr. Katsuji Ebisawa
    President
     
  • 53. United Nations Economic Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP)
    Sr. Kim Hak-Su
    Executive Secretary
     
  • 54. International Association for Volunteer Effort (IAVE)
    Sra. Liz Burns
    President
     
  • 55. Cognitive Technologies Companies
    Sra. Olga Uskova
    President
     
  • 56. United Nations Economic Commission for Western Asia (UNESCWA)
    Sra. Mervat Tallawy
    Executive Secretary
     
  • 57. Agencia Latinoamericana de Información (ALAI)
    Sra. Sally Burch
    President
     
  • 58. Sols Technologies
    Sr. Jorge Cassino
    CEO, Director General
     
  • 59. Inter-American Development Bank
    Sr. Paulo Paiva
    Vice-President
     
  • 60. United Nations High Commissioner for Human Rights
    Sr. Bertrand Ramcharan
    Acting High Commissioner for Human Rights
     
  • 61. Organization of the Islamic Conference
    Dra. Abdelouahed Belkeziz
    Secretary-General
     

viernes, 12 diciembre 2003

Debate General: Sesión Plenaria 4 , 09:00h-13:00h GMT+1

  • 1. Mongolia
    Su Excelencia Sr. Sanjbegz Tumur-Ochir
    Speaker of the Parliament of Mongolia
     
  • 2. Brunei Darussalam
    Su Excelencia El Honorable Pehin Dato Haji Zakaria Haji Sulaiman
    Minister of Communication of Brunei Darussalam
     
  • 3. Tailandia
    Su Excelencia Sr. Surapong Suebwonglee
    Minister of Information and Communications Technology of the Kingdom of Thailand
     
  • 4. Jamaica
    Su Excelencia Sr. Phillip Paulwell
    Minister of Science, Commerce and Technology of Jamaica
     
  • 5. México
    Su Excelencia Sr. Pedro Cerisola y Weber
    Minister of Communications and Transportation of the United Mexican States
     
  • 6. Malasia
    Su Excelencia El Honorable Datuk Amar Leo Moggie
    Minister of Energy, Communications and Multimedia of Malaysia
     
  • 7. Singapur
    Su Excelencia Dr. Lee Boon Yang
    Minister for Information, Communications and the Arts of the Republic of Singapore
     
  • 8. Madagascar
    Su Excelencia Sr. Haja Nirina Razafinjatovo
    Minister of Telecommunications, Posts and Communication of the Republic of Madagascar
     
  • 9. Angola
    Su Excelencia Sr. Licínio Tavares Tibeiro
    Minister of Posts and Telecommunications of the Republic of Angola
     
  • 10. Colombia
    Su Excelencia Dra. Martha Pinto de Hart
    Minister of Communications of the Republic of Colombia
     
  • 11. Indonesia
    Su Excelencia Sr. Syamsul Mu’arif
    Minister for Communication and Information of the Republic of Indonesia
     
  • 12. Barbados
    Su Excelencia la Honorable Lynette Eastmond
    Minister of Commerce, Consumer Affairs and Business Development of Barbados
     
  • 13. Iraq
    Su Excelencia Sr. Haider Al Abadi
    Minister of Communication of the Republic of Iraq
     
  • 14. República de Corea
    Su Excelencia Dr. Chin Daeje
    Minister of Information and Communication of the Republic of Korea
     
  • 15. Burkina Faso
    Su Excelencia Sr. Seydou Bouda
    Minister of Economy and Development of Burkina Faso
     
  • 16. Mónaco
    Su Excelencia Sr. Jean Pastorelli
    Plenipotentiary Minister, Permanent Representative of the Principality of Monaco
     
  • 17. Perú
    Su Excelencia Sr. Eduardo Iriarte Jimenez
    Minister of Transport and Communication of the Republic of Peru
     
  • 18. Bulgaria
    Su Excelencia Sr. Igor Damianov
    Minister of Education and Science of the Republic of Bulgaria
     
  • 19. Nueva Zelandia
    Su Excelencia Sr. David Cunliffe
    Associate Minister of Communications and Information Technology of New Zealand
     
  • 20. Camboya
    Su Excelencia Sr. Lar Narath
    Under-Secretary of Posts and Telecommunications of the Kingdom of Cambodia
     
  • 21. Trinidad y Tabago
    Su Excelencia Sr. Bernard Weston
    Head of the Delegation of the Republic of Trinidad and Tobago
     
  • 22. Malta
    Su Excelencia El Honorable Michael Frendo, M. P.
    Head of the Delegation of the Republic of Malta
     
  • 23. Canadá
    Su Excelencia Sr. Sergio Marchi
    Head of the Delegation of Canada
     
  • 24. Fiji
    Sr. Abel Caine
    Head of the Delegation of the Republic of the Fiji Islands
     
  • 25. Reino Unido
    Su Excelencia Sr. Nicholas Thorne
    Head of the Delegation of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
     
  • 26. Venezuela
    Su Excelencia Sra. Blancanieve Portocarrero
    Head of the Delegation of the Bolivarian Republic of Venezuela
     
  • 27. United Nations Population Fund (UNFPA)
    Sra. Imelda Henkin
    Deputy Executive Director
     
  • 28. World Federation of Engineering Organizations
    Sr. Kamel Ayadi
    President
     
  • 29. Talal Abu-Ghazaleh & Co. International
    Sr.  Talal Abu-Ghazaleh
    Chairman and CEO
     
  • 30. United Nations Economic Commission for Latin America and the Caribbean (UNECLAC)
    Sra. Alicia Bárcena
    Deputy Executive Secretary
     
  • 31. United Nations Permanent Forum on Indigenous Issues
    Sra. Mililani Trask
    Pacific representative
     
  • 32. CrimsonLogic
    Sr. Velusamy Mathivanan
    Chairman and CEO
     
  • 33. Rede de Informações para o Terceiro Setor
    Sr. Carlos Afonso
    President
     
  • 34. Axalto
    Sr. Olivier Piou
    CEO
     
  • 35. CRIS Campaign
    Sr. Sean O’Siochru
    Spokesperson of CRIS Campaign
     
  • 36. World Intellectual Property Organization (WIPO)
    Sr. Philippe Petit
    Deputy Director General
     
  • 37. World Meteorological Organization (WMO)
    Sr. Michel Jarraud
    Deputy Secretary-General
     

Debate General: Sesión Plenaria 5 , 14:00h-15:30h GMT+1

  • 1. Congo
    Su Excelencia Sr. Jean Dello
    Minister of Posts and Telecommunications of the Republic of Congo
     
  • 2. República Unida de Tanzanía
    Su Excelencia El Honorable Mark J. Mwandosya
    Minister for Communications and Transport of the United Republic of Tanzania
     
  • 3. Sudán
    Su Excelencia Profesor El Zibeir Bashir Taha
    Minister of Sciences and Technology of the Republic of the Sudan
     
  • 4. Burundi
    Su Excelencia Sr. Séverin Ndikumugongo
    Minister of Transport of the Republic of Burundi
     
  • 5. Yemen
    Su Excelencia Sr. Abdulmalek Al-Moalemi
    Minister of Telecommunications and Information Technology of the Republic of Yemen
     
  • 6. Timor-Leste
    Su Excelencia Sr. Ovidio de Jesus Amaral
    Minister of Transport, Minster of Transport, Communication and Public Work of the Democratic Republic of Timor-Leste
     
  • 7. Georgia
    Su Excelencia Sr. Alexander Chikvaidze
    Head of the Delegation of Georgia
     
  • 8. Bolivia
    Su Excelencia Sr. Alvaro Moscoso Blanco
    Head of the Delegation of the Republic of Bolivia
     
  • 9. Belice
    Su Excelencia Sr. Nunzio Alfredo D'Angieri
    Head of the Delegation of Belize
     
  • 10. Israel
    Su Excelencia Sr. Yaakov Levy
    Head of the Delegation of the State of Israel
     
  • 11. Costa Rica
    Su Excelencia Sr. Manuel A. Gonzalez Sanz
    Head of the Delegation of the Repbulic of Costa Rica
     
  • 12. Community of Portuguese Speaking Countries
    Sr. João Augusto de Médicis
    Executive Secretary
     
  • 13. Sovereign Military Order of Malta
    Su Excelencia Sr. Jean-Pierre Mazery
    President of Council for Communication
     
  • 14. The United States Virgin Islands
    Su Excelencia Sr. Carlyle Corbin
    Observer of the United States Virgin Islands
     
  • 15. United Nations Fund for International Partnerships
    Sr. Amir A. Dossal
    Executive Director
     

Informes de las reuniones con participación de múltiples interesados (Sesión Plenaria 5), 15:30h-17:00h GMT+1

  • 1. Suiza
    Embajador Daniel Stauffacher
    Delegate of the Swiss Federal Council for the World Summit on the Information Society
     
  • 2. ICT4D Platform
    Sr. Walter Fust
    Director-General, Swiss Agency for Development and Cooperation
     
  • 3. ICT4D Forum
    Sra. Rinalia Abdul Rahim
    Executive Director, Global Knowledge Partnership (GKP)
     
  • 4. Cities and Local Authorities in the IS
    Sr. Gérald Collomb, Mayor of Lyon and
    Mr. Christian Ferrazino, Mayor of Geneva
     
  • 5. World Electronic Media Forum (WEMF)
    Sr. Jean Stock
    President, WEMF Association
     
  • 6. ITU High Level Dialogue and related events
    Sr. Roberto Blois
    Deputy Secretary-General, International Telecommunication Union
     
  • 7. CCBI Events
    Sr. Richard McCormick
    Past Chairman, International Chamber of Commerce
     
  • 8. UNESCO High Level Symposium and Roundtables
    Sr. Abdul Waheed Khan
    Assistant Director-General for Communication and Information, UNESCO
     
  • 9. WSIS Gender Caucus Events Programme
    Dra. Gillian Marcelle
    Coordinator, WSIS Gender Caucus
     
  • 10. The Role of Science in the Information Society
    Profesor Luciano Maiani
    Director-General, European Organization for Nuclear Research (CERN)
     
  • 11. Global Forum on Disability in the IS
    Dra. Bernhard Heinser
    Managing Director, Swiss Library for the Visually Impaired
     
  • 12. Global School Networks Alliance
    Sr. Ulf Lundin
    Director, European Schoolnet
     
  • 13. Conference on Volunteering and Capacity Building in the IS
    Sra. Viola Krebs
    Director, International Conference Volunteers
     
  • 14. Youth Declaration from Telecom
    Sr. Sjoerd Nikkelen and Ms. Paula Musuva
    Representatives of ITU TELECOM WORLD 2003 Youth Forum
     
  • 15. Global Forum of Indigenous People in the Information Society
    Sr. Henrick Ole Magga
    Chair, Global Forum of Indigenous People in the Information Society
     
  • 16. Youth Day
    Sr. Alex Fielding
    WSIS Youth Liaison, TakingITGlobal
     
  • 17. International Trade Centre Workshops - The Changing Marketplace: Putting "e" to work
    Su Excelencia Sr. Denis Belisle
    Executive Director, International Trade Centre
     
  • 18. Scientific Information and PCT Working Groups - Roundtables and Panels
    Dra. Francis Muguet
    Chairman of the Civil Society Scientific Information Working Group
     
  • 19. Executive Roundtables: Taking Responsibility in the Information Age
    Sr.  Talal Abu-Ghazale
    Chairman and CEO, Talal Abu-Ghazaleh & Co. International
     
  • 20. WSIS-ONLINE Networkshop
    Sr. Bertrand Lachapelle
    Co-convenor, Open WSIS Initiatives
     

Sesión Final (Sesión Plenaria 5), 17:00h-17:30h GMT+1


Clausura (Sesión Plenaria 5), 17:30h-18:30h GMT+1

  • 1. Unión Internacional de Telecomunicaciones (UIT)
    Su Excelencia Sr. Yoshio Utsumi
    Secretary of the Summit
     
  • 2. Túnez
    Su Excelencia Sr. Habib Ben Yahia
    Minister of Foreign Affairs
     
  • 3. Suiza
    Su Excelencia Sr. Pascal Couchepin
    President of the Swiss Confederation
     

 

información básica | primera fase: Ginebra | segunda fase: Túnez | inventario | sala de prensa | enlaces

Comienzo de la página - Copyright © CMSI 2006 Reservados todos los derechos - Logotipo de la Cumbre
Notificación de Privacidad
Actualizado el 2004-12-17