Banner WTPF 2009

Photo: Michael Copps, FCC

Biography, Mr. Michael Copps

Commissioner, Acting Chairman, Federal Communications Commission (FCC)

United States

Nominated for a second term November 9, 2005; confirmed December 21, 2005; sworn in January 3, 2006. Sworn in for his first term on May 31, 2001.

Copps served until January 2001 as Assistant Secretary of Commerce for Trade Development at the U.S. Department of Commerce, where he was previously Deputy Assistant Secretary of Commerce for Basic Industries. Copps came to Washington in 1970, joining the staff of Senator Ernest Hollings (D-SC) and serving for over a dozen years as Chief of Staff. He has also held positions at a Fortune 500 company and at a major trade association. Before coming to Washington, Copps was a professor of U.S. History at Loyola University of the South.

Copps received a B.A. from Wofford College and earned a Ph.D. from the University of North Carolina at Chapel Hill.