• World Telecommunication Standardization Assembly

    Chairperson: Mohammad Gheyath (United Arab Emirates)

    Vice-chairmen

    Vince Affleck (United Kingdom)

    Richard Beaird (United States)

    Gift Buthelezi (South Africa)

    Alisher N. Fayzullaev (Uzbekistan)

    Sherif Guinena (Egypt)

    Seyed Mostafa Safavi Hemami (Iran)

    Secretariat

    Secretary of the Assembly: Dr Hamadoun. I. Touré

    Secretary of the Plenary: Mr Reinhard Scholl

    Secretary of the Plenary: Mr Bilel Jamoussi

  • Committee 1

    (Steering)

    Chairperson: (Composed of the Chairperson and Vice-Chairpersons of the Assembly and of the Chairpersons and Vice-Chairpersons of the other Committees)

    Secretariat

    Secretary of the Assembly: Dr Hamadoun. I. Touré

    Secretary of the Plenary: Mr Reinhard Scholl

    Secretary of the Plenary: Mr Bilel Jamoussi

  • Committee 2

    (Budget Control)

    Chairperson: Kyu-Jin Wee (Korea, Rep. of)

    Vice-chairmen

    Elvira Sultanova (kyrgyzstan)

    Abdullah Al-Mubadal (Saudi Arabia)

    Secretariat

    Secretary: Mr Alassane Ba

    Secretary: Mr Raymond Chalindar

  • Committee 3

    (Working methods of the ITU-T)

    Chairperson Steve Trowbridge (United States)

    Vice-chairmen

    Musab Abdulla (Bahrain)

    Andrey Y. Mukhanov (Russian Federation)

    Chae-Sub Lee (Korea, Rep. of)

    Bruce Gracie (Canada)

    Secretariat

    Secretary: Ms Tatiana Kurakova

    Secretary: Mr Greg Jones

    • Working Group A of Committee 3 (WG 3A)

      Chairperson Olivier DUBUISSON (France)

    • Working Group B of Committee 3 (WG 3B)

      Chairperson Bruce GRACIE (Canada)

  • Committee 4

    (ITU-T work programme and organization)

    Chairperson Yoichi Maeda (Japan)

    Vice-chairmen

    Fabio Bigi (Italy)

    Liu Duo (China)

    Hassan Talib (Morocco)

    Secretariat

    Secretary: Mr Paolo Rosa

    Secretary: Mr Vijay Mauree

    • Working Group A of Committee 4 (WG 4A)

      Chairperson Fabio BIGI (Italy)

    • Working Group B of Committee 4 (WG 4B)

      Chairperson Joshua PEPRAH (Ghana)

  • Committee 5

    (Editorial Committee)

    Chairperson: Marie-Thérèse Alajouanine (France)

    Vice-chairmen

    Jamal Amin (Sudan)

    D. Ángel León (Spain)

    Oleg Mironnikov (Russian Federation)

    Catherine Warhurst (United Kingdom)

    Zhang Xiaoyan (China)

    Secretariat

    Secretary: Mr Greg Ratta