2018 Forum programme

List of Speakers

☐ Name ☐ Organisation ☑ Country Session Title
Mariya Gabriel, Commissioner European Commission Belgium
Lise Fuhr, Ms. European Telecommunications Network Operators' Association (ETNO) Belgium
Karim Antonio Lesina, Mr. AT&T Global Networks Services Belgium SPRL - Branch Belgium
Marc Vancoppenolle, Mr. Nokia Solutions & Networks Belgium NV Belgium
Caroline Louveaux, Ms. Mastercard Belgium
Jacques Bughin, Dr. McKinsey & Company Belgium
Danielle Jacobs, Ms. International Telecommunications Users Group Belgium
Philippe Defraigne, Mr. Cullen International S.A. Belgium
Maximiliano Martinhão, Mr. Ministry of Science, Technology, Innovation and Communications Brazil
Dong Chen, Mr. Huawei Technologies Co., Ltd. China
Carlos Lugo Silva, Dr. Comisión de Regulación de Comunicaciones (CRC) Colombia
Jason Harle, Mr. Deloitte Denmark
Assia Bahri, Ms. Sigfox France
Verena Weber, Ms. Organisation for Economic Co-operation a nd Development France
Elisabeth Medou Badang, Ms. Orange France
Nathalie Devillier, Professor Grenoble Ecole de Management France
René Arnold, Dr. WIK Germany
Daniel Pataki, Mr. GSMA Hungary
Mary Alcantara, Ms. MKB Fintechlab Hungary
Isabella De Michelis, Ms. ErnieApp Limited Ireland
Jeremy Godfrey, Mr. Body of European Regulators for Electronic Communications - BEREC Latvia
Lidia Stępińska Ustasiak, Dr. Office of Electronic Communications Poland
Marcin Cichy, Mr. Office of Electronic Communications Poland
Elizabeth Migwalla, Ms. Qualcomm, Inc. South Africa
Alberto Garcia Bernal, Mr. Indra Spain
Esteban Redolfi, Mr. Mobile World Capital Spain
Elena Puigrefagut, Ms. European Broadcasting Union Switzerland
Robert Middlehurst, Mr. Emirates Telecommunication Corporation - Etisalat United Arab Emirates
Tomas Lamanauskas, Mr. Envision Associates Ltd. United Kingdom
Luciana Camargos, Ms. GSMA United Kingdom
Tim Unwin, Professor Royal Holloway, University of London United Kingdom
Jade Nester, Ms. GSMA United Kingdom
Houlin Zhao, Mr. International Telecommunication Union United Nations
DOREEN BOGDAN MARTIN GARCIA, Ms. International Telecommunication Union United Nations
Malcolm Johnson, Mr. International Telecommunication Union United Nations
JOAQUIN RESTREPO MEJIA, Mr. International Telecommunication Union United Nations
MARIO MANIEWICZ, Mr. International Telecommunication Union United Nations
Chae Sub LEE, Mr. International Telecommunication Union United Nations
Diana TOMIMURA, Ms. International Telecommunication Union United Nations
Joanne WILSON, Ms. International Telecommunication Union United Nations
Susan Teltscher, Dr. International Telecommunication Union United Nations
Sofie MADDENS, Ms. International Telecommunication Union United Nations
Julie Kearney, Ms. Loon LLC USA
Jennifer Manner, Ms. EchoStar Operating LLC USA
Seth Bravin, Mr. Sprint Corporation USA
Ruth Pritchard Kelly, Ms. OneWeb USA