ITU

Committed to connecting the world

CCITT and ITU-T Study Groups (1956 - present)

 

 

Standardization work is carried out by the technical Study Groups (SGs) in which representatives of the ITU-T membership develop Recommendations (standards) for the various fields of international telecommunications.
 
 
The SGs drive their work primarily in the form of study Questions. Each of these addresses technical studies in a particular area of telecommunication standardization. Each SG has a SG Chairman and a number of vice-chairmen appointed by the World Telecommunication Standardization Assembly (WTSA).
 
 
 

Period 1956 - 1960

Study Group ​Name Chairman
Study Group 1​ Coordination of studies of line transmission and general transmission problems​ Mr. G.H. Bast (Netherlands)​
Study Group 2​ General coordination for operation and tariffs​ Mr. A. Langenberger (Switzerland)​
Study Group 3​ Introduction of radio relay links into the general line telecommunication network. Linking-up of radio circuits to the general network​ Mr. V. Gori (Italy)​
Study Group 4​ Maintenance of the general telecommunication network​ Mr. J. Valloton (Switzerland)​
Study Group 5​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. L.J. Collet (France)​
Study Group 6​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. H.L. Halstrom (Denmark)​
Study Group 7​ Definitions, Vocabulary, Symbols​ Mr. G. Gella (Spain)​
Study Group 8​ Telegraph apparatus and local connecting lines. Facsimile and phototelegraphy​ Mr. P. Pellé (France)​
MP ​ Joint Study Group CCIR-CCITT for phototelegraphy​ Mr. P. Pellé (France)​
Study Group 9​ Quality of telegraph transmission, specification of channel equipments and directives for maintenance of telegraph channels​ Mr. H.L. van Lommel (Netherlands)​
Study Group 10​ Telegraph and Telex switching​ Mr. E.H. Jolley (United Kingdom)​
Study Group 11​ Telephone signalling and switching​ Mr. D.A. Barron (United Kingdom)​
Study Group 12​ Telephone transmission quality and local telephone networks​ Mr. G. Swedenborg (Sweden)​
PLAN​ General plan for the development of the international network​ Mr. Antinori (Italy)​

Top

Period 1961 - 1964

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group I​ Telegraph operation and tariffs (telex service included)​ Mr. T. Perry (Netherlands)​
Study Group II​ Telephone operation and tariffs​ Mr. G. Terras (France)​
Study Group III​ General tariff principles. Lease of telecommunication circuits​ Mr. A. Langenberger (Switzerland)​
Study Group IV​ Maintenance of the general telecommunication network​ Mr. J. Valloton (Switzerland)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. H. Riedel (F.R. of Germany)​
Study Group VI​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. H.L. Halstrom (Denmark)​
Study Group VII​ Definitions and Symbols​ Mr. G. Gella (Spain)​
Study Group VIII​ Alphabetic telegraph apparatus and local connecting lines​ Mr. R.D. Kerr (Australia)​
Study Group IX​ Quality of telegraph transmission, specification of channel equipments and directives for maintenance of telegraph channels​ Mr. R. Roquet (France)​
Study Group X​ Telegraph switching​ Mr. Jansen (Netherlands)​
Study Group XI​ Telephone signalling and switching​ Mr. W.J.E. Tobin (United Kingdom)​
Study Group XII​ Telephone transmission performance and local telephone networks​ Mr. G. Swedenborg (Sweden)​
Study Group XIII​ Semi-automatic and automatic telephone networks​ Mr. M. Lambiotte (Belgium)​
Study Group XIV​ Facsimile telegraph transmission and apparatus​ Mr. W. Fijalkowski (Poland)​
Study Group XV​ Transmission systems​ Mr. F. Job (France)​
Study Group XVI​ Telephone circuits​ Mr. R.H. Franklin (United Kingdom)​
Study Group Special A​ Data transmission​ Mr. J. Rhodes (United Kingdom)​
Study Group Special B​ World-wide semi-automatic and automatic network​ Mr. W.E. Bloecker (United States)​
Study Group Special C​ Noise (Joint CCITT/CCIR Study Group under the administration of CCITT)​ Mr. H. Williams (United Kingdom)​
CMTT​ Television transmission (Joint CCITT/CCIR Study Group under the administration of CCIR)​ Mr. Y. Angel (France)​
RIT​ Inter-American telecommunication network (Temporary Study Group;Joint CCITT/CCIR Study Group under the administration of CCITT)​ Mr. C. Núñez (Mexico)​
PLAN​ General plan for the development of the international network (Joint CCITT/CCIR Committee under the administration of CCITT)​ Mr. Antinori (Italy)​
Top
 

Period 1965 - 1968

Study Group​ Name Chairman
Study Group I​ Telegraph operation and tariffs (telex service included)​ Mr. R. Vargues (France)​
Study Group II​ Telephone operation and tariffs​ Mr. R. Rütschi (Switzerland)​
Study Group III​ General tariff principles; lease of telecommunication circuits​ Mr. P.F. Eriksen (Denmark)​
Study Group IV​ Maintenance of lines, circuits and chains of circuits​ Mr. J. Valloton (Switzerland)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. H. Riedel (F.R. of Germany)​
Study Group VI​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. H.L. Halström (Denmark)​
Study Group VII​ Definitions and Symbols​ Mr. G. Gella Iturriaga (Spain)​
Study Group VIII​ Telegraph equipment and local connecting lines​ Mr. Baggenstos (Switzerland)​
Study Group IX​ Telegraph transmission quality; specification of channel equipment and rules for the maintenance of telegraph channels​ Mr. P. Bassole (France)​
Study Group X​ Telegraph switching​ Mr. A. Jansen (Netherlands)​
Study Group XI​ Telephone switching and signalling​ Mr. W.J.E. Tobin (United Kingdom)​
Study Group XII​ Telephone transmission performance and local telephone networks​ Mr. F. Kroutl (Czechoslovakia)​
Study Group XIII​ Automatic and semi-automatic telephone networks​ Mr. M. Lambiotte (Belgium)​
Study Group XIV​ Facsimile telegraph transmission and equipment​ Mr. H. Bitter (F.R. of Germany)​
Study Group XV​ Transmission systems​ Mr. F. Job (France)​
Study Group XVI​ Telephone circuits​ Mr. R.H. Franklin (United Kingdom)​
Study Group Special A​ Data transmission​ Mr. J. Rhodes (United Kingdom)​
Study Group Special B​ World-wide semi-automatic and automatic network​ Mr. E.C. Laird (United States)​
Study Group Special C​ Noise (Joint CCITT/CCIR Study Group under the administration of CCITT)​ Mr. H. Williams (United Kingdom)​
CMTT​ Television transmission (Joint CCITT/CCIR Study Group under the administration of CCIR)​ Mr. Y. Angel (France)​
PLAN​ General plan for the development of the international network (Joint CCITT/CCIR Committee under the administration of CCITT)​ Mr. A. Bigi (Italy)​
AFRICA​ Plan Committee for Africa (Joint CCITT/CCIR Study Group to be managed by CCITT)​ Mr. M. Mili (Tunisia)​
ASIA​ Plan Committee for Asia and Oceania (Joint CCITT/CCIR Study Group to be managed by CCITT)​ Mr. C.P. Vasudevan (India)​
LATIN AMERICA​ Plan Committee for Latin America (Joint CCITT/CCIR Study Group to be managed by CCITT)​ Mr. C. Nuñez-A. (Mexico)​
EUROPE​ Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin (Joint CCITT/CCIR Study Group to be managed by CCITT)​ Mr. T. Noat (France)​

Special Autonomous Groups

GAS 1​ National automatic networks​ Mr. E.R. Banks (Australia)​
GAS 2​ Local networks​ Mr. Sundin (Sweden)​
GAS 3​ Economic and technical comparison of transmission systems​ Mr. M. Ben Abdellah (Morocco)​
GAS 4​ Primary power sources​ (Canada)​
GAS 5​ Economic conditions and telecommunication development​ Mr. Garbe (F.R. of Germany)​

Top 

Period 1969 - 1972

Study Group Name Chairman
Study Group I​ Telegraph operation and tariffs (telex service included)​ Mr. A. Gomes (United States)​
Study Group II​ Telephone operation and tariffs​ Mr. R. Rütschi (Switzerland)​
Study Group III​ General tariff principles; lease of telecommunication circuits​ Mr. L. Burtz (France)​
Study Group IV​ Transmission maintenance of international lines, circuits and chains of circuits​ Mr. J. Valloton (Switzerland)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. H. Riedel (F.R. of Germany)​
Study Group VI​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. Walters (United Kingdom)​
Study Group VII​ Definitions and Symbols​ Mr. Ducommun (Switzerland)​
Study Group VIII​ Telegraph equipment and local connecting lines​ Mr. G.Baggenstos (Switzerland)​
Study Group IX​ Telegraph transmission quality; specification of channel equipment and rules for the maintenance of telegraph channels​ Mr. R. Brown (Australia)​
Study Group X​ Telegraph switching​ Mr. A. Jansen (Netherlands)​
Study Group XI​ Telephone switching and signalling​ Mr. A. Jouty (France)​
Study Group XII​ Telephone transmission performance and local telephone networks​ Mr. F. Kroutl (Czechoslovakia)​
Study Group XIII​ Automatic and semi-automatic telephone networks​ Mr. A. Newstead (Australia)​
Study Group XIV​ Facsimile telegraph transmission and equipment​ Mr. H. Bitter (F.R. of Germany)​
Study Group XV​ Transmission systems​ Mr. F. Job (France)​
Study Group XVI​ Telephone circuits​ Mr. J. Billen (United Kingdom)​
Study Group Special A​ Data transmission​ Mr. J. Rhodes (United Kingdom)​
Study Group Special C​ Noise (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. R. Kaiser (F.R of Germany)​
Study Group Special D​ Pulse code modulation​ Mr. R. Boyd (United States)​
CMTT​ Television transmission (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. Y. Angel (France)​
World Plan Committee​ World-wide telecommunication plan (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. A. Bigi (Italy)​
Africa Plan Committee​ Telecommunication plan for Africa (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. L. Dia (Senegal)​
Plan Committee for Asia and Oceania​ Telecommunication plan for Asia and Oceania (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. A. Zaidan (Saudi Arabia)​
Latin America Plan Committee​ Telecommunication plan for Latin America (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. C. Nuñez-A. (Mexico)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin​ Telecommunication plan for Europe and the Mediterranean Basin (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. T. Noat (France)​

 Special Autonomous Groups

GAS 3​ Economic and technical comparison of transmission systems​ Mr. M. Aoud (Morocco)​
GAS 4​ Primary power sources​ Mr. F. Bentley (Canada)​
GAS 5​ Economic conditions and telecommunication development​ Mr. H. Longequeue (France)​
Top
 

Period 1973 - 1976

Study Group ​Name ​Chairman
Study Group I​ Telegraph operation and tariffs (telex service included)​ Mr. S.R.V. Paramor (United Kingdom)​
Study Group II​ Telephone operation and tariffs​ Mr. R. Rütschi (Switzerland)​
Study Group III​ General tariff principles; lease of telecommunication circuits​ Mr. L. Burtz (France)​
Study Group IV​ Transmission maintenance of international lines, circuits and chains of circuits​ Mr. J. Kiil (Denmark)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. H. Riedel (F.R. of Germany)​
Study Group VI​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. J.R. Walters (United Kingdom)​
Study Group VII​ New networks for data transmission​ Mr. V.C. MacDonald (Canada)​
Study Group VIII​ Telegraph and data terminal equipment, local connecting lines​ Mr. G. Baggenstos (Switzerland)​
Study Group IX​ Telegraph transmission quality; specification of channel equipment and rules for the maintenance of telegraph channels​ Mr. R. Brown (Australia)​
Study Group X​ Telegraph switching​ Mr. Ch. Jansen (Netherlands)​
Study Group XI​ Telephone switching and signalling​ Mr. J.S. Ryan (United States)​
Study Group XII​ Telephone transmission performance and local telephone networks​ Mr. F.T. Andrews (United States)​
Study Group XIII​ Automatic and semi-automatic telephone networks​ Mr. S. Kuhn (Poland)​
Study Group XIV​ Facsimile telegraph transmission and equipment​ Mr. M. Stephenson (United Kingdom)​
Study Group XV​ Transmission systems​ Mr. F. Job (France)​
Study Group XVI​ Telephone circuits​ Mr. S. Munday (United Kingdom)​
Study Group Special A​ Data transmission​ Mr. V.N. Vaughan (United States)​
Study Group Special C​ Noise (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. H. Wirz (F.R. of Germany)​
Study Group Special D​ Pulse code modulation​ Mr. Th. Irmer (F.R. of Germany)​
CMTT​ Television transmission (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. Y. Angel (France)​
CMV​ Definitions and symbols (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​ Mr. R. Villeneuve​

Plan Committees (CCITT/CCIR Joint Committees administered by CCITT)

World Plan Committee​ World-wide telecommunication plan​ Mr. A. Bigi (Italy)​
Plan Committee for Africa​ Telecommunication plan for Africa​ Mr. L. Dia (Senegal)​
Plan Committee for Latin America​ Telecommunication plan for Latin America​ Mr. C. Nuñez-A. (Mexico)​
Plan Committee for Asia and Oceania​ Telecommunication plan for Asia and Oceania​ Mr. A. Zaidan (Saudi Arabia)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean​ Basin Telecommunication plan for Europe and the Mediterranean Basin​ Mr. M. Toutan (France)​

Special Autonomous Groups

GAS 3​ Economic and technical comparison of transmission systems​ Mr. M. Aoud (Morocco)​
GAS 5​ Economic conditions and telecommunication development​ Mr. H. Longequeue (France)​
Top
 

Period 1977 - 1980

Study Group​ Name Chairman
Study Group I​ Telegraph operation and quality of service ​ Mr. K. Freiburghaus (Switzerland)​
Study Group II ​ Telephone operation and quality of service ​ Mr. J. Biot (Belgium)​
Study Group III ​ General tariff principles ​ Mr. M. Kojima (Japan)​
Study Group IV ​ Transmission maintenance of international lines, circuits and chains of circuits; maintenance of automatic and semi-automatic telephone networks ​ Mr. J. Kiil (Denmark)​
Study Group V ​
Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​
 Mr. G. Gratta (Italy) ​
Study Group VI ​ Protection and specifications of cable sheaths and poles ​
Mr. J. Pritchett (United Kingdom)​
Study Group VII ​ New networks for data transmission ​ Mr. V.C. MacDonald (Canada)​
Study Group VIII ​ Telegraph and data terminal equipment, local connecting lines ​
Mr. W. Staudinger (Germany, Fed. Rep. of)
Study Group IX ​ Telegraph transmission quality; specification of channel equipment and rules for the maintenance of telegraph channels ​ Mr. R. Brown (Australia)​
Study Group X ​ Telegraph switching ​ Mr. E.E. Daniels (United Kingdom)​
Study Group XI ​ Telephone switching and signalling ​
Mr. J.S. Ryan (United States)
Study Group XII ​ Telephone transmission performance and local telephone networks ​ Mr. F.T. Andrews (United States)​
Study Group XIV ​ Facsimile telegraph transmission and equipment ​
Mr. M. Blanc (France)
Study Group XV ​ Transmission systems ​ Mr. D. Gagliardi (Italy)​
Study Group XVI ​ Telephone circuits  ​ Mr. S. Munday (United Kingdom)​
Study Group XVII ​ Data transmission ​
Mr. V.N. Vaughan (United States)
Study Group XVIII ​ Digital networks ​ Mr. Th. Irmer (Germany, Fed. Rep. of)​
CMBD​
Circuit noise and availability (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT)​
Mr. A.P. Bolle (Netherlands)​
CMTT ​ Television transmission (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT) ​ Mr. Y. Angel (France)​
CMV ​
Definitions and symbols (Joint CCITT/CCIR Study Group administered by CCITT) ​
Mr. R. Villeneuve (France)​

Plan Committees

World Plan Committee ​
World-wide telecommunication plan ​
Mr. M. Ghazal (Lebanon)​
Plan Committee for Africa ​ Telecommunication plan for Africa ​ Mr. L. Dia (Senegal)​
Plan Committee for Latin America ​ Telecommunication plan for Latin America ​ Mr. C. Nuñez-A. (Mexico)​
Plan Committee for Asia and Oceania ​ Telecommunication plan for Asia and Oceania ​ Mr. A. Zaidan (Saudi Arabia)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin ​ Telecommunication plan for Europe and the Mediterranean Basin ​
Mr. L. Terol Miller (Spain)

Special Autonomous Groups

GAS 3​
Economic and technical aspects of the choice of transmission systems  ​
Mr. G. Wallenstein (United States)​
GAS 5​ Economic conditions and telecommunication development ​ Mr. H. Longequeue (France)​
GAS 6​ Economic and technical aspects of the choice of switching systems ​ Mr. L. Ackzell (Sweden)​
Top
 

Period 1981 - 1984

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group I​  Definition and operational aspects of telegraph and telematic services (facsimile, Teletex, Videotex, etc.)​ Mr. K. Freiburghaus (Switzerland)​
Study Group II ​ Telephone operation and quality of service ​ Mr. J. Biot (Belgium) ​
Study Group III​ General tariff principles​ Mr. M. Kojima (Japan)​
Study Group IV​ Transmission maintenance of international lines, circuits and chains of circuits; maintenance of automatic and semi-automatic networks​ Mr. J. Kiil (Denmark)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. G. Gratta (Italy)​
Study Group VI​ Protection and specifications of cable sheaths and poles​ Mr. K. Nikolski (USSR)​
Study Group VII​ Data Communication networks​ Mr. V.C. MacDonald (Canada)​
Study Group VIII​ Terminal equipment for telematic services (facsimile, Teletex, Videotex, etc.)​ Mr. W. Staudinger (Germany, Fed. Rep. of)​
Study Group IX​ Telegraph networks and terminal equipment​ Mr. E.E. Daniels (United Kingdom)​
Study Group XI​ Telephone switching and signalling​ Mr. J.S. Ryan (United States)​
Study Group XII ​ Telephone transmission performance and local telephone networks ​ Mr. P. Lorand (France) ​
Study Group XV ​ Transmission systems​ Mr. D. Gagliardi (Italy) 
Study Group XVI ​ Telephone circuits​ Mr. S. Munday (United Kingdom)​
Study Group XVII​ Data communication over the telephone network   
Mr. V.N. Vaughan (United States)
Study Group XVIII​ Digital networks​ Mr. Th. Irmer (Germany, Fed. Rep. of)​
CMBD​ Circuit noise and availability (Joint CCITT/CCIR Study Group)​ Mr. A.P. Bolle (Netherlands)​
CMTT​ Television and sound transmission (Joint CCIR/CCITT Study Group)​ Mr. Y. Angel (France)​
CMV​ Definitions and symbols (Joint CCIR/CCITT Study Group) ​ Mr. M. Thué (France)​

Plan Committees (CCITT/CCIR Joint Committees administered by CCITT)

World Plan Committee​​ General Plan for the development of the World Telecommunication Network​​ Mr. M. Ghazal (Lebanon)​
Plan Committee for Africa​​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Africa​​ Mr. L. Dia (Senegal)​
Plan Committee for Latin America​​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Latin America​​ Mr. R.J.P. Severini (Argentina)​
Plan Committee for Asia and Oceania​​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Asia and Oceania​ Mr. A.M. Al-Sabej (Kuwait)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin​​ Telecommunication plan for Europe and the Mediterranean Basin ​ Mr. L. Terol Miller (Spain)​

Special Autonomous Groups

GAS 3 Economic and technical aspects of the choice of transmission systems Mr. J.Z. Jacoby (United States)​
GAS 4 Primary sources of energy Mr. H. Krakowski (Germany, Fed. Rep. of)​
GAS 5 Economic and social problems relating to telecommunication development Mr. M. Benedetti (Italy) 
GAS 7 Rural telecommunications ​ Mr. C. Rudilosso (Italy)​
GAS 8 Economic and technical impact of implementing a regional satellite network​ Mr. G. Malleus (France)​
GAS 9​ Economic and technical aspects of transition from an analogue to a digital telecommunication network ​ Mr. L. Ackzell (Sweden)​
Top
 

Period 1985 - 1988

Study Group​ ​Name ​Chairman
Study Group I​ Definition, operation and quality of service aspects of telegraph, data transmission and telematic services (facsimile, Teletex, Videotex, etc.)​ Mr. M. Israel (Canada)​
Study Group II​ Operation of telephone network and ISDN​ Mr. G. Gosztony (Hungary)​
Study Group III​ General tariff principles including accounting​ Mr. B. Rouxeville (France)​
Study Group IV​ Transmission maintenance of international lines, circuits and chains of circuits; maintenance of automatic and semi-automatic networks​ Mr. H.L. Marchese (United States)​
Study Group V​ Protection against dangers and disturbances of electromagnetic origin​ Mr. G. Gratta (Italy)​
Study Group VI​ Outside plant​ Mr. K. Nikolski (USSR)​
Study Group VII​ Data Communication networks​ Mr. J.O. Wedlake (United Kingdom)​
Study Group VIII​ Terminal equipment for telematic services (facsimile, Teletex, Videotex, etc.)​ Mr. W. Staudinger (Germany, Fed. Rep. of)​
Study Group IX​ Telegraph networks and terminal equipment​ Mr. M. Matsubara (Japan)​
Study Group X​ Languages and methods for telecommunications applications​ Mr. C. Carelli (Italy)​
Study Group XI​ ISDN and telephone network switching and signalling​ Mr. J.S. Ryan (United States)​
Study Group XII​ Transmission performance of telephone networks and terminals​ Mr. P. Lorand (France)​
Study Group XV​ Transmission systems​ Mr. A.M. Nouri (Saudi Arabia)​
Study Group XVII​ Data transmission over the telephone network​ Mr. K. Kern (Germany, Fed. Rep of)​
Study Group XVIII​ Digital networks including ISDN​ Mr. H.K. Pfyffer (Switzerland)​
Special Study Group “S”​ CCITT Study Groups structure​ Mr. W.G. Simpson (United Kingdom)​
PC/WATTC-88​ Preparatory Committee WATTC-88​ Mr. F. Molina Negro (Spain)​
CMTT​ Television and sound transmission (Joint CCIR/CCITT Study Group)​ Mr. Y. Angel (France)​
CMV​ Definitions and symbols (Joint CCIR/CCITT Study Group)​ Mr. M. Thué (France)​

Plan Committees (CCITT/CCIR Joint Committees administered by CCITT)

World Plan Committee​ General Plan for the development of the International Telecommunication Network​ Mr. C. Crump (United States)​
Plan Committee for Africa​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Africa​ Mr. E. Kamdem Kamga (Cameroon)​
Plan Committee for Latin America​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Latin America​ Mr. C. Romero Sanjines (Peru)​
Plan Committee for Asia and Oceania​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Asia and Oceania​ Mr. A.M. Al-Sabej (Kuwait)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Europe and the Mediterranean Basin​ Mr. L. Terol Miller (Spain)​

Special Autonomous Groups

GAS 3​ Economic and technical aspects of the choice of transmission systems​ Mr. J.Z. Jacoby (United States)​
GAS 7​ Rural telecommunications​ Mr. C. Rudilosso (Italy)​
GAS 9​ Economic and technical aspects of transition from an analogue to a digital telecommunication network​ Mr. M. Ghazal (Lebanon)​
GAS 10​ Planning data and forecasting methods​ Mr. A. Zolfaghari (Isl. Rep. of Iran)​
GAS 11​ Strategy for public data networks​ Mr. J.B. Pécresse (France)​
Top
 

Period 1989 - 1992

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group I​ Services​ Mr. M. Israel (Canada)​
Study Group II​ Network operation​ Mr. G. Gosztony (Hungary)​
Study Group III​ Tariff and accounting principles​ Mr. B. Rouxeville (France)​
Study Group IV​ Maintenance​ Mr. J. Shrimpton (United States)​
Study Group V​ Protection against electromagnetic effects​ Mr. H. Lorke (German Democratic Rep.)​
Study Group VI​ Outside plant​ Mr. K. Nikolski (USSR)​
Study Group VII​ Data Communication networks​ Mr. J.O. Wedlake (United Kingdom)​
Study Group VIII​ Terminals for telematic services​ Mr. W. Staudinger (Germany, Fed. Rep. of)​
Study Group IX​ Telegraph networks and telegraph terminal equipment​ Mr. M. Matsubara (Japan)​
Study Group X​ Languages for telecommunication applications​ Mr. C. Carelli (Italy)​
Study Group XI​ Switching and signalling​ Mr. J.S. Ryan (United States)​
Study Group XII​ Transmission performance of telephone networks and terminals​ Mr. P. Lorand (France)​
Study Group XV​ Transmission systems and equipments​ Mr. A.M. Nouri (Saudi Arabia)​
Study Group XVII​ Data transmission over the telephone network​ Mr. K. Kern (Germany, Fed. Rep. of)​
Study Group XVIII​ ISDN​ Mr. H.K. Pfyffer (Switzerland)​
CMTT​ Television and sound transmission (Joint CCIR/CCITT Study Group)​ Mr. W.G. Simpson (United Kingdom)​

Plan Committees (CCITT/CCIR Joint Committees administered by CCITT)

World Plan Committee​ General Plan for the development of the International Telecommunication Network​ Mr. C. Crump (United States)
Mr. L. Terol Miller (Spain)
Chairman designate​
Plan Committee for Africa​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Africa​ Mr. E. Kamdem Kamga (Cameroon)​
Plan Committee for Latin America​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Latin America​ Mr. A.F. Garcia (Argentina)​
Plan Committee for Asia and Oceania​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Asia and Oceania​ Mr. J.L. Parapak (Indonesia)​
Plan Committee for Europe and the Mediterranean Basin​ General Plan for the development of the Regional Telecommunication Network in Europe and the Mediterranean Basin​ Mr. L. Terol Miller (Spain)​

Special Autonomous Groups

GAS 7​ Rural telecommunications​ Mr. C. Rudilosso (Italy)​
GAS 9​ Economic and technical aspects of transition from an analogue to a digital network​ Mr. M. Ghazal (Lebanon)​
GAS 12​ Strategy for the introduction of new non-voice telecommunication services​ Mr. J.B. Pécresse (France)​
Top
 

Period 1993 - 1996

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 1 ​ Service definition ​ Mr. M. Israel (Canada)​
Study Group 2 ​ Network operation ​ Mr. G. Gosztony (Hungary)​
Study Group 3​ Tariff and accounting principles ​ Mr. B. Rouxeville (France)​
Study Group 4​ Network maintenance ​ Mr. J. Shrimpton (United States)​
Study Group 5 ​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. G. Meineri (Italy)​
Study Group 6 ​ Outside plant ​ Mr. K. Nikolski (Russian Federation)​
Study Group 7 ​ Data networks and open system communications  ​ Mr. H. Bertine (United States)​
Study Group 8 ​ Study Group 8 Terminals for telematic services ​ Mr. W. Staudinger (Germany, Fed. Rep. of)​
Study Group 9​ Television and sound transmission (former CMTT) ​ Mr. J.L. Tejerina (Spain) ​
Study Group 10 ​ Languages for telecommunication applications ​ Mr. O.F. Faergemand (Denmark)​
Study Group 11 ​ Switching and signalling ​ Mr. S. Kano (Japan)​
Study Group 12 ​ End-to-end transmission performance of networks and terminals ​ Mr. P. Lorand (France)​
Study Group 13 ​ General network aspects ​ Mr. B.W. Moore (United Kingdom)​
Study Group 14 ​ Modems and transmission techniques for data, telegraph and telematic services ​ Mr. K. Kern (Germany)​
Study Group 15 ​ Transmission systems and equipments ​ Mr. P.A. Probst (Switzerland)
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. B. Horton (Australia)​
Top
 

Period 1997 - 2000

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 2​ Network and service operation ​ Mr. G. Gosztony (Hungary)​
Study Group 3 ​ Tariff and accounting principles including related telecommunications economic and policy issues ​ Mr. T. Matsudaira (Japan)​
Study Group 4 ​ TMN and network maintenance ​ Mr. D. Sidor (United States)​
Study Group 5​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. G. Meineri (Italy)​
Study Group 6 ​
Outside plant ​
Mr. Molleda (1997-1999) (Spain)

Mr. J. R. Osterfield (2000) (United Kingdom)
Study Group 7 ​ Data networks and open system communications ​ Mr. H. Bertine (United States)​
Study Group 8 ​ Characteristics of telematic systems ​ Mr. W. Staudinger (Germany)​
Study Group 9 ​ Television and sound transmission  ​ Mr. J.L. Tejerina (Spain)​
Study Group 10 ​ Languages and general software aspects for telecommunication systems  ​ Mr. A. Sarma (Germany)​
Study Group 11 ​ Signalling requirements and protocols ​ Mr. S. Kano (Japan)​
Study Group 12 ​
End-to-end transmission performance of networks and terminals ​
Mr. M. Cao (1997-1999) (China)

Mr. C.A Dvorak (2000) (United States)
Study Group 13 ​ General network aspects ​ Mr. B.W. Moore (United Kingdom)​
Study Group 15 ​ Transport networks, systems and equipment ​ Mr. P. Wery (Canada)​
Study Group 16 ​ Multimedia services and systems ​ Mr. P.A. Probst (Switzerland)​
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. G. Fishman (United States)​
Top
 

Period 2001 - 2004

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 2 ​ Operational aspects of service provision, networks and performance ​ Mr. R. Blane (2001-2002) (United Kingdom)

Mr. Ph. Distler (2003-2004) (France)​
Study Group 3 ​ Tariff and accounting principles including related telecommunication economic and policy issues ​ Mr. R. Thwaites (Australia)​
Study Group 4 ​ Telecommunication management, including TMN ​ Mr. D.J. Sidor (United States)​
Study Group 5 ​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. R. Pomponi (Italy)​
Study Group 6 ​ Outside plant ​ Mr. F. Montalti (Italy)​
Study Group 7
(until 16/9/2001) ​
Data networks and open system communications ​ Mr. H. Bertine (United States)​
Study Group 8 ​ Characteristics of telematic systems ​ Mr. W. Staudinger (Germany)​
Study Group 9 ​ Integrated broadband cable networks and television and sound transmission  ​ Mr. R. Green (United States)​
Study Group 10
(until 16/9/2001) ​
Languages and general software aspects for telecommunication systems ​ Mr. A. Sarma (Germany)​
Study Group 11 ​ Signalling requirements and protocols ​ Mr. Y. Hiramatsu (Japan)​
Study Group 12 ​ End-to-end transmission performance of networks and terminals ​ Mr. J-Y. Monfort (France)​
Study Group 13 ​ Multi-protocol and IP-based networks and their internetworking ​ Mr. B.W. Moore (United Kingdom)​
Study Group 15 ​ Optical and other transport networks ​ Mr. P. Wery (Canada)​
Study Group 16 ​ Multimedia services, systems and terminals ​ Mr. P.-A. Probst (Switzerland)​
Study Group 17
(as from 17/9/2001) ​
Data networks and telecommunication software
(Merger of Study Group 7 and Study Group 10) ​
Co-Chairmen:
​Mr. H. Bertine (United States)
Mr. A. Samra (Germany)
Special Study Group ​ IMT-2000 and beyond ​ Mr. J. Visser (Canada)​
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. G. Fishman (United States)​
Top
 

Period 2005 - 2008

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 2 ​ Operational aspects of service provision, networks and performance ​ Ms. Marie-Thérèse Alajouanine (France)​
Study Group 3 ​ Tariff and accounting principles including related telecommunication economic and policy issues ​ Mr. K.S. Park (Korea, Rep. of)​
Study Group 4 ​ Telecommunication management ​ Mr. D. Sidor (United States)​
Study Group 5 ​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. R. Pomponi (Italy)​
Study Group 6 ​ Outside plant and related indoor installations ​ Mr. F. Montalti (Italy)​
Study Group 9 ​ Integrated broadband cable networks and television and sound transmission  ​ Mr. R. Green (United States)​
Study Group 11 ​ Signalling requirements and protocols ​ Mr. Y. Hiramatsu (Japan)​
Study Group 12 ​ Performance and quality of service ​ Mr. J-Y. Monfort (France)​
Study Group 13 ​ Next generation networks ​ Mr. B.W. Moore (United Kingdom)​
Study Group 15 ​ Optical and other transport network infrastructures ​ Mr. Y. Maeda (Japan)​
Study Group 16 ​ Multimedia terminals, systems and applications ​ Mr. P.-A. Probst (Switzerland)​
Study Group 17 ​ Security, languages and telecommunication software ​ Mr. H. Bertine (United States)​
Study Group 19 ​ Mobile telecommunication networks ​ Mr. J. Visser (Canada)​
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. G. Fishman (United States)​
Top
 

Period 2009 - 2012

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 2  ​ Operational aspects of service provision and telecommunication management​ Ms. Marie-Thérèse Alajouanine (France)​
Study Group 3 ​ Tariff and accounting principles including related telecommunication economic and policy issues ​ Mr. Ki-Shik Park (Korea, Rep. of)​
Study Group 5 ​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. Ahmed Zeddam (France)​
Study Group 9 Television and sound transmission and integrated broadband cable networks Mr. Charles Sandbank (2009)(United Kingdom)

Mr. Arthur Webster (2009-2012) (United States)
Study Group 11 ​ Signalling requirements, protocols and test specifications ​ Mr. Wei Feng (China)​
Study Group 12 ​ Performance, QoS and QoE ​ Mr. Charles A. Dvorak
(United States)​
Study Group 13 ​ Future networks including mobile and NGN ​ Mr. Chae-Sub Lee (Korea, Rep. of)​
Study Group 15 ​ Optical transport networks and access network infrastructures ​ Mr. Yoichi Maeda (Japan)​
Study Group 16 ​ Multimedia coding, systems and applications ​ Mr. Yushi Naito (Japan)​
Study Group 17 ​ Security ​ Mr. Arkadiy Kremer
(Russian Federation)​
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. John Visser (2009) (Canada)

Mr. Bruce Gracie (2010-2012)(Canada)​ ​
SG3RG-AFR ​
Study Group 3 – Regional Group for Africa ​ Mr. Abossé Akue-Kpakpo (Togo)
Mr. Modibo Traore (Mali)​
SG3RG-AO​ Study Group 3 – Regional Group for Asia and Oceania ​ Mr. Byoung Nam Lee (Korea, Rep. of)​
SG3RG-LAC ​ Study Group 3 – Regional Group for Latin America Mr. Facundo Fernández Begni (Argentina)​
SCV ​ Standardization Committee for Vocabulary ​ Mr. Nabil Kisrawi (2009-2011)(Syrian Arab Republic)

Ms. Marie-Thérèse Alajouanine (2011-2012) (France)
Top
 

Period 2013 - 2016

Study Group​ Name ​Chairman
Study Group 2  ​ Operational aspects of service provision and telecommunication management​ Ms. Sherif Guinena (Egypt)​
Study Group 3 ​ Tariff and accounting principles including related telecommunication economic and policy issues ​ Mr. Seiichi Tsugawa  (Japan)​
Study Group 5 ​ Protection against electromagnetic environment effects ​ Mr. Ahmed Zeddam (France)​
Study Group 9 Television and sound transmission and integrated broadband cable networks Mr. Arthur Webster (2009-2012) (United States)
Study Group 11 ​ Signalling requirements, protocols and test specifications ​ Mr. Wei Feng (China)​
Study Group 12 ​ Performance, QoS and QoE ​ Mr. Kwame Baah-Acheamfuor (Ghana)​
Study Group 13 ​ Future networks including mobile and NGN ​ Mr. Chae-Sub Lee (Korea, Rep. of)​
Study Group 15 ​ Optical transport networks and access network infrastructures ​ Mr. Steve Trowbridge (United States)​
Study Group 16 ​ Multimedia coding, systems and applications ​ Mr. Yushi Naito (Japan)​
Study Group 17 ​ Security ​ Mr. Arkadiy Kremer
(Russian Federation)​
TSAG ​ Telecommunication Standardization Advisory Group ​ Mr. Bruce Gracie (Canada)​
SG3RG-AFR ​
Study Group 3 – Regional Group for Africa ​ Mr. Abossé Akue-Kpakpo (Togo)
Mr. Saliou Toure (Senegal)​
SG3RG-AO​ Study Group 3 – Regional Group for Asia and Oceania Mr. Byoung Nam Lee (Korea, Rep. of)​
SG3RG-LAC ​ Study Group 3 – Regional Group for Latin America ​ Mr. Tito Lopez (Paraguay)​
SCV ​ Standardization Committee for Vocabulary ​ Mr. Imad Hoballah (Lebanon)
Review Committee​ Review Committee Mr. Yoichi Maeda (Japan)​
Top